Tradeswoman Awards
Congratulations to our 2016 Awardees!

Tradeswoman of the Year
Saskia Brown, Carpenter Foreman, Sellen Construction

Lifetime Achievement
Lori Frey, Shipyard Production Superintendent, Puget Sound Naval Shipyard

Lee Newgent
, Executive Secretary, Washington State Building Trades

Active Advocate
Leanne Guier, Political Director, United Association Local 32, Mayor of Pacific
 
Workplace Leader
Hope Honeywell, Assistant Product Line Manager, Puget Sound Naval Shipyard

Union Activist
Christina Daniels, Inside Wireman, JH Kelly, IBEW
Evelyn Shapiro, Director of Labor Compliance / Instructor at United Brotherhood of Carpenters
Pacific Northwest Regional Council of Carpenters

Tradeswoman of Tomorrow
Marquia Wooten, Forklift Operator Apprentice, 520 Bridge Project

Peggy Cook Apprentice Award
Ashley Jones, Heavy Mobile Electrician Apprentice, Puget Sound Naval Shipyard

Woman of Courage
Milissa Corrigan, Electrician, Seattle City Light

2016 Nominees
Nicole Akers, Angela Alexander, Catherine Anderson, Lindsey Brayton, Brittani Cain, Leigha Campbell, Kristine Cole, Jessica Corcell, Katy Dalzell, Amanda Douglass, Judith English,  Marilyn Kennedy, Christine Lewis, Trish McAllister, Evy McLane, Roxana Oroxco, Nicole Peone, Beverly Sandoval, Sharon Stukalo, Carol Tyler

Category Descriptions HERE

Other Stuff
  • Tips for Nominators HERE
  • Previous Awardees HERE
_______________________________________________________________________

Awards were presented at the
10th Annua
l
Dream Big Dinner

Thanks to all who participated!

The goal of our awards program is to honor our sisters and brothers who have made (and are on their way to making) a piece of history in non traditional trades careers.

About our mission of inclusivity:

  • Awardees/nominees include a mix of people from various trades, organizations and agencies. 
  • Awardees/nominees include apprentices, journey level and retired people.
  • Awardees/nominees include a mix of races, genders and sexual identities.
O